Rasy kotów

Kot Syjamski – hodowla, pielęgnacja

Koty syjamskie należą do jednej z odmian, najbardziej modyfikowaną przez selekcję człowieka. Wbrew pozorom wcale nie były to stworzenia z wyższych sfer tak jak to jest teraz. Pierwsi koty takiej odmiany, posiadały wyjątkowo ciężkie życie. Traktowano je zazwyczaj jako ciekawe wyposażenie ogrodów zoologicznych a także pozostałych miejsc. Potem po pewnym czasie kot syjamski zaczął stały się domowym zwierzakami. By nadać mu jeszcze bardziej charakterystyczny wygląd kot syjamski stawał się coraz silniej zmieniany zdecydowanie większe grona hodowców tego typu cudownych kotów. zapewne ciężko w to wierzyć lecz pierwsze kot syjamski posiadał sylwetką silniej zwartą i mocną.

Dziś z pewnością wielu ludziom koty syjamskie kojarzą się z delikatnością a także wiotkością. Jedną z cech najbardziej charakterystycznych są niesamowite tęczówki zwierzęcia wspomnianej rasy. Ich intensywny niebieski odcień oraz skośne ułożenie względem siebie wpływa na to iż sposób patrzenia takiego czworonoga może być nad podziw przenikliwe. Na nieszczęście z powodu mocnej ludzkiej ingerencji w procesy ewolucji odmiany, koty te chorują na poszczególne schorzenia mające swoje genetyczne podłoże.

Przeważnie napotykane są zwyrodnienia w obrębie mostka, schorzenie stawu biodrowego lub też zapadanie się gałki oka. Z racji szczególnie poważnych dla pupila wad, każdy opiekun powinien doskonale orientować się w zasadzie przekazywania cech przez rodziców a także zasad krzyżowania rodziców. Kot syjamski jest teraz pupilem wrażliwym a także kochającym kontakt z właścicielem. Silnie przywiązuje się on do otaczających go osób potrafi cierpieć z powodu ich nieobecności.

Artykuł pisany na podstawie http://www.kotywatory.pl/k/syjamskie/

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pets4homes.co.uk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *